Har du lyst til at forkæle dig selv med yoga to gange om dagen, fordybe dig i meditation og få indsigt i åndedræts- og selvudviklingsteknikker? Og elsker du italiensk mad? Vil du nyde en tur til en fantastisk naturskabt sauna? Trænger du til mere, overskud, ro og fordybelse, så er vores yogaferie måske noget for dig?
Vi bor i et smukt italiensk hus 3 km oppe ad bjerget fra Vinci med en fantastisk udsigt over dalen. Vi underviser i yoga- både ude og inde- alt efter vejr og humør, og du kan slappe af ved poolen og nyde den dejlige have med frugt- og oliventræer. Der undervises så alle kan være med - både begyndere og øvede.
Sidste dag efter morgenyogaen har du mulighed for at udforske det fantastiske område. Stedet ligger i hjertet af Toscana, 35 km fra Lucca og 40 km fra Firenze, så der er nok at opleve: Vin- og olivengårde, skønne restauranter og selvfølgelig Vinci museet helt tæt på og meget meget mere.
Om onsdagen tager vi til Grotta Giusti, et spasted en times kørsel fra Vinci, som byder på en naturskabt sauna i en fantstisk grotte. Desuden er der mulighed for tilkøb af massage og andre behandlinger og badning i naturligt kildevand.
Sådan ser en dag ud:
Kl. 07:00-9:00: Blid morgenyoga
Kl. 09:00-10:00: Sund og lækker morgenmad
Kl. 12:00-13:00: Meditation og åndedrætsøvelser
Kl. 13:00-14:00: Let frokost
Kl. 16:00-17:30: Vinyasaflow
Kl. 19:00-20:00: Italiensk middag
Kl. 20:00-22:00: Et par aftener tilbydes aktivitet med fokus på personlig udvikling
PRIS: 5.995 kr. for kost og logi (Undtagen frokost og middag sidste dag på egen hånd) , 20 timers yoga og meditation, 4 timer personlig udvikling, besøg i Grotta Giusti.FLY til Firenze tjek evt. : http://www.cimber.dk/
KONTAKT: www.carugati.dk yogasalonen@ryesgade103.dk Maria Roslev: 24634719Susanne Carugati: 28515304,